HyperVM Nedir ?

HyperVM Nedir ?

Master sunucu ve slave sunuculardan ibarettir. Master sunucu kurulumu yapar (kendisinede kurum olabiliyor). Önce openvz mi xen mi olucak ona karar verilir. ( onları aşağıda acıklıyorum) Listeden vpsin kurulacağı sunucu secilir ip atanır işletim sistemi seçinilir ( centos 5 kullanılıyorsa windowsta mevcuttur ) İşte vps hazır. Bunun dışında müşteriye vps paneli verilebilir.reboot-reinstall-backup ve benzeri işler yapılabilir müşteri tarafından. Kendi içerinde live destek bölümü var. Destek veren kimseler genelde orayı kullanmıyor fakat sistemin kendi billing eklentiside olduğu için toplu olarak sadece hypervm işletme için yeterli olabilir.

OpenVZ ve Xen Arasındaki Farklar Nedir ?

OpenVZ=
ortak bir havuz gibi düşünelim openvz ile kurduğunuz vpsler herşeyi ortak kullanır mesela apache bu sayade daha az sistem öğesi kullanırsınız.

Xen= Diğerlerinden bağımsız olarak VPS yaratır. 512 RAM ile yarattıysanız, 512 ram kayıptır. ( openvzde kullanabileceği maximum değer bu olur 512 RAM hava olmaz )

En İyi Özelliği ; Cpu Limitliyebilmesidir.

Püf Noktası ; 512Ram’li Bir Paket Sattıysanız VPS Ayarlarına Rami 256MB Burstable Rami ise 512MB Olarak Verin. Daha Fazla Verim Alacaksınız.

HyperVM Makinaya Windows Linux Nasıl Kurulur ?

Linux Kurulumu : Sunucuyu OpenVZ Olarak Derlerseniz, Linuxun CentOS Dahil Bir Çok Sürümünü Kullanmaya Hazır Bir Şekilde (Apache + Bind + SQL vb…) Sadece 5-10DK’lık Bir Süreçte Üstelik El Değmeden Kurabilirsiniz. (Resimli Anlatım Eklenecektir)

Windows Kurulumu : Şuan İçin Her Nekadar Var Densede HyperVM’de Windows Kurulumu Muallakta Kalmakta Olup Pek Tasvip Edilmemektedir. Windows Kurulumu İçin Xen ile Kurulmuş bir HyperVM’e İhtiyacınız Var. ve Hala Kurulum ile İlgili Hazır Bir Bilgi Yok.