Neden VMware ? Neden Virtuozzo ?

VMware (Donanım tabanlı sanallaştırma)

VMware Avantajları:
Bir ana sistem üzerinde ana sistemden bağımsız sanal makineler oluşturabilirsiniz. Bu sanal ortamlarınıza ana sistemden farklı işletim sistemleri kurabilirsiniz. Desktop serisini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sanal sunucularınızda her türlü virus, trojan ve zararlı yazılımı test edebilirsiniz.

Eksileri – Dezavantajları:
Sistem kaynaklarını her sanal makine için ayrı ayrı belirleyemezsiniz. Sadece kullanılacak ram miktarı, kullanılacak cpu çekirdek sayısı, disk boyutu tanımlayabilirsiniz. Ana sisteminizde ana sistemin çalışması gereken alt limit dışında tüm bellek kullanım alanınız kadar bir miktarda sanal makine kurabilirsiniz.

8 GB bir alana toplamda 7 GB kadar sanal makine çalıştırabilirsiniz. Her bir sanal makine kendi içerisinde işletim sistemi bulundurduğu için bu sistemlerin kullandıkları kaynaklar o sanal makinenin limitlerinden harcanmaktadır. Hiçbir sanal makinenin içerisinde o an ne olup bittiği ana makine tarafından görünmez. Herhangi bir sanal makine sisteme yük olduğunda bunun hangisi olduğunu bulmak ve durdurmak dışında seçenek bırakmaz. Kullanıcı bu sanal makine için sanal makinenin içinden başka herhangi bir şekilde yeniden başlatma, kapatma ve yedekleyip geri alma işlemleri gerçekleştiremez. Ve bir panel vasıtasıyla yeniden kurulum işlemi yaptıramaz. Ayrıca her sanal makineye kurulan işletim sistemine ait lisanslandırma normal makinelerdeki gibi yapılır. Ayrıca kontrol panelleri için VPS lisansı kullanamazsınız. İlla ki gerçek makine lisansı olması gerekmektedir. Aksi kullanım korsan olarak nitelendirilir. Her bir sanal makine kendi antivirusune sahip olmak zorundadır. Genel koruma yapılamamktadır. Eğer sanal makineniz kapalı durumdaysa bunu sadece ve sadece sistem yöneticisi tekrar açabilmektedir. Bu açılış süresi tüm ana makine kapatılıp geri açıldığında çok uzayabilmektedir. Sistemin limit değerlerini (cpu, bellek ve disk gibi) değiştirmek için sanal makineyi kapatmanız gerekir. Herhangi bir problem anında bu yazılımı sağlayan firmadan ücretsiz destek alamamanız sizin açınızdanda dezavantaj demekdir..

Virtuozzo – Yazılım tabanlı sanallaştırma

Avantajları:
Sistem tabanl
ı sanallaştırmada sistem kaynakları gereksiz yere harcamaz. Her bir sanal ortam için garanti ve maksimum cpu limitleri, garanti ve maksimum bellek limitleri, maksimum hat limiti ayarlanabilir. Hiçbir sanal ortam diğer ortamın hakkını gasp edemez. Sistem yöneticisi hangi sanal ortamda ne çalıştığı bilgisini görebilir ve müdahale edebilir. Müşteriler kendi ip adresleri üzerinde sanal ortamları kapalı olsa bile çalışan panelleri aracılığı ile sanal ortamı yeniden başlatabilir, sanal ortamı kapatabilir, açabilir, yedekleyebilir, yedeği geri alabilir. Hatta aynı panel yardımı ile sistemi ilk günkü haline getirebilir

(reinstall). Müşteri sistem yöneticisine hiç ulaşma gereği duymadan bu işlemleri gerçekleştirir. Ana sistemde kurulu olan bir antivirus yazılımı tüm sanal ortamları da korumaktadır. Sanal ortamlar ayrı bir işletim sistemi olmadığı için lisanslama gerekmemektedir. Kontrol panelleri bu tür sanal ortamlar için daha düşük fiyatlarla lisanslandırma yapmaktadır. Bir sanal ortam oluşturmak hazır işletim sistemi ve application templateler sayesinde çok kısa sürelerde hazırlanmaktadır. Bir sistem çalışırken bellek, cpu limiti, disk limiti ve neredeyse tüm ayarları değiştirilebilirsiniz. Müşterinizin işlemlerini kesmeden yapacağınız bu ayarlar sayesinde yüksek uptime süreleri olmaktadır. Her bir müşterinin anlık işlemci, bellek ve trafik kullanımını izleyebilirsiniz. Hazırladığınız bir sanal ortamdan defalarca klon yapabilirsiniz. Aynı sisteme sahip iki ana makine arasında migrate yöntemi ile kolayca taşıma işlemi yapabilirsiniz. Başka bir gerçek sunucudan sanal ortama migrate yapılarak bilgiler alınabilir. Bir yönetim paneli ile tüm ana makinelerinizi yönetebilirsiniz. Ana sunucu üzerinde yapılan tüm işletim sistemi güncellemeleri sanal ortamlar için de yapılmış olacaktır. Böylece tek tek güncelleme işlemi yapılamayacak ve herkes güncel bir işletim sistemine sahip olacaktır. Her bir ana sunucuya 1000 adete kadar sanal ortam oluşturma lisansı vardır. Yani sistem kaynakları akıllıca paylaştırılırsa lisans ücreti ödediğiniz kadar sanal ortama sahip olabilirsiniz. Lisanslı bir yazılım kullandığınız için herhangi bir problem anında çok kısa sürelerde yardım alabilirsiniz.

Dezavantajları:
Virtuozzo Lisans fiyatları sanal ortam sayısına göre yapılmakta ve yüksektir. Sistem üzerine sadece aynı işletim sistemine sahip sanal ortamlar oluşturulabilir. windows ana makine üzerinde sadece windows, linux üzerinde ise sadece linux olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.