VPS’in Avantajları

VPS’İN AVANTAJLARI:

  • Güvenli Ortam

  • En Minimum Maliyet

  • Daha Hızlı Devreye Alınması

  • Donanım Bağımsızlığı

  • İş Sürekliliği Uygulamalarında kolaylık

VPS’ler, sağladıkları güvenli ortam ve toplam sahip olma maliyetini minimuma indirgeyen finansal avantajlarıyla Web Hosting ile Kiralık Sunucu arasındaki boşluğu doldurur. VPS tamamiyle size özel bir sunucu ortamı sağladığı için, ihtiyaçlarınıza uygun donanım ve yazılım altyapısını siz belirler ve istediğiniz gibi önceliklendirme, değişiklik yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda sunucu kaynaklarını arttırmak ya da azaltmak her zaman mümkündür. Ayrıca, VPS yalıtılmış bir ortam olduğundan uygulamalarınız ve bilgileriniz için en yüksek seviyede güvenlik sağlar.VPS’in diğer bir avantajı çok hızlı bir şekilde devreye alınabilmesidir. İhtiyaçlar doğrultusunda çeşitli işletim sistemi ve sunucu yazılımları içeren VPS şablonları oluşturulabilir. Bu şablonları optimize etmek ve bunları baz alarak yeni bir VPS’i aktive etmek dakikalar içinde mümkün olabilmektedir. Test ve geliştirme ortamları için çok büyük kolaylık sağlayan bu özellik ayrıca üretim ortamında çalışan sunucularda da test yapılmasına imkan vermektedir. Örneğin kullanılan bir sunucunun imajı alınarak (sunucu üzerindeki veriler, işletim sistemi ve programlar tüm ayarlarıyla birlikte yedeklenir), yalıtılmış test ortamında tamamen aynı özelliklere ve ayarlara sahip bir VPS yaratılabilir. Test edilecek program ya da güvenlik yaması önce test ortamındaki VPS’e uygulanarak kullanımdaki sunucunun çalışmaya minimum kesintiyle devam etmesi sağlanmış olur.

Sanallaştırmanın getirdiği bir diğer çok önemli yarar da, donanım bağımlılığını ortadan kaldırmasıdır. VPS’ler, fiziksel sunucuların aksine, donanımdan bağımsız olarak çalışırlar. Bu sayede, sanal sunucular çok rahat bir şekilde taşınabilirler. Örneğin, HP Proliant DL 380 G5 / Windows Server 2003 işletim sisteminde çalışan bir VPS, herhangi bir donanım ve yazılım çakışması olmadan IBM eServer x3650 / Linux tabanlı sanallaştırma platformuna aktarılabilir. Bu aktarma işlemi VPS’i kapatmadan, sanal sunucu çalışıyorken bile yapılabilmektedir.

VPS’in hızlı bir şekilde devreye alınabilmesi ve donanımdan bağımsız olması, İş Sürekliliği uygulamaları için kolay uygulanabilir ve ekonomik bir seçenek olarak kullanılmasına imkan vermektedir.

Getirdiği tüm bu avantajlar dolayısıyla sanallaştırma giderek daha fazla oranda uygulanmaktadır. Bununla birlikte, maliyetleri düşürmek amacıyla çok yanlış VPS uygulamaları yapılmaktadır. Sunucu mimarisinde bile olmayan toplama PC’ler, VPS olarak sunulmaktadır. Bu tür VPS uygulamalarının performansı çok düşük olmakla beraber, bilgi güvenliği ve kesintisiz çalışma mümkün olmadığı için, VPS’in getirdiği avantajlar, dezavantaja dönüşmekte, verimliliği azaltmaktadır. Özellikle İş Sürekliliği uygulamalarında, bu tür yanlış dizayn edilmiş bir VPS modeli kullanmak, kritik iş süreçlerini ciddi bir şekilde aksatmaktadır.

Kullanicinin bir fiziksel sunucu satin alip bunu bir data center’da tutmasinin maliyeti oldukca yuksektir.  Bu ortalama 900-2000$ arasinda bir yatirim maliyetine ve aylik 250-300$ isletme maliyetine sebep olacaktir.

Bir baska senaryoda ise fiziksel sunucuyu satin almak yerine kiraladiginizi dusunursek bu durumda aylik yatirim maliyeti 300-400$ civarinda degisecek ve isletme maliyetiniz aylik ortalama 200-350$ civarinda olacaktir.

Bir VPS bu noktada ihtiyaciniza yanit verir! Yatirim maliyetiniz olmaksizin sadece aylik 25$’dan baslayan odeme secenekleriyle isletme maliyetinizi durebilir, sanal sunucu sahibi olabilir ve bunu ihtiyaclariniza gore ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.