Windows Plesk Kontrol Paneli Kurulumu

Kurulum Öncesi Bilinmesi Gerekenler

  1. QoS Paket Zamanlayıcısı Kurulması Lazım
  2. DNS Server Kurulması Lazım
  3. IIS Kurulması ve Yapılandırılması Lazım
  4. Kuracağınız Plesk Panel Sürümünün Temin Edilmesi Lazım

QoS Paket Zamanlayıcısı Kurulumu

Bu bileşenin kurulması Plesk paneli kurarken hata almamamız için gerekmektedir. Tüm Windows 2003 serverler de otomatik zaten bulunmaktadır sadece aktif etmemiz gerekmektedir. Herhangi bir yazılıma ihtiyacımız yoktur. İşlem adımları alt kısımda resimli bir şekilde anlatılmıştır.

Denetim Masasından Yerel Ağ Bağlantılarına giriyoruz.

Açılan Ekranda özellikler bölümüne giriyoruz.

Açılan ekranda Yükle Bölümünü tıklıyoruz.

Açılan ekranda İstemciyi tıklıyoruz ve alt kısımdan Ekle Diyoruz.

Açılan ekranda QoS Paket Zamanlayıcısı’nı tıklayıp Alt kısımdan Tamam Diyoruz..

Daha sonra tamam, tamam şeklinde açık pencereleri onaylayıp kapatıyoruz. 5-10 sn için uzak erişiminiz donmuş gibi görülebilir lütfen hiç bir işlem yapmayın sadece bekleyin..

DNS Server Kurulumu

Bu işlem genellikle plesk kuranlar tarafından kurulum sonrası yapılıyor olsa bize kurulum öncesi yapmak çok daha sağlıklıdır. Herhangi bir yazılıma ihtiyacımız yine yok windows içinde olan bir özelliktir sadece aktif etmemiz gerekmektedir. Server içinde i386 dizininin yolunu sorabilir kurulum sırasında.

Öncelikle Sol Alt köşeden Sırası ile Başlat / Çalıştır diyoruz. açılan bölüme aynen şunu yazıp entere basıyoruz.       %SystemRoot%\system32\cys.exe

Daha sonra alt kısımdaki gibi bir şey açılacaktır.

İleriyi tıklıyoruz.

Yine ileriyi tıklıyoruz ve yeni açılan ekranda bekliyoruz. server hızınıza bağlı olarak 5-60 sn arasında bekletebilir sizi.

Bekleme ekranı üst kısımdaki gibidir ve bekledikten sonra alt kısımdaki gibi yeni bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda DNS Sunucusu yazan yeri bir tek tıklıyoruz ve salt kısımdan ileriyi tıklıyoruz.

Açılan ekranda üst kısımda kurulacak bileşen hakkında bilgi vermektedir 1-2 satırlık. yapmanız gereken yine alt kısımdan İleri’yi tıklamak.

Not : İleriyi tıkladıktan sonra üst kısımda da belirttiğim gibi sistem sizden i386 klasörünün yerini bir veya bir kaç kez sorabilir. lütfen gerekli yeri gösteriniz.

Daha sonra üst kısımdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda lütfen iptal i tıklayınız.

Ve son diyerek DNS server kurulum işlemimizi tamamlıyoruz..

IIS (Internet Information Services) Kurulumu

IIS Plesk için çok önemlidir çünkü tüm işlemlerini hostları vb.. iis üzerine açmaktadır. Aynı zamanda iis olmazsa asp, asp.net vb.. dillerde serverde çalışmaz. iis windows üzerinde zaten var olup bundan öncekiler gibi sadece aktif etmemizi beklemektedir. iis kurulumu sırasında yine sistem bizden i386 klasörünün yolunu bir veya bir kaç kez sorabilir.

Öncelikle DNS Server Kurulumu yaptığımız bölüme giriyoruz.

Başlat / Çalıştır ve daha sonra %SystemRoot%\system32\cys.exe

Uygulama sunucusu (IIS, ASP.NET) i seçip İleri diyoruz.

Açıla ekranda Frontpage Sunucu Uzantıları ve ASP.NET’i etkinleştir diyoruz. (Tabi bu bileşenleri kullanmayacaksanız siz bilirsiniz)

Açılan ekranda yine kurulacak bileşenler hakkında üst kısımda bilgi veriyor ve biz alt kısımdan yine ileriyi seçiyoruz.i386 klasörünün yolunu bir veya bir kaç kez sorabilir lütfen gerekli yeri gösteriniz.

Tebrikler IIS kurulumu tamamlandı. Ancak bu bölümden kurduğumuz iis biraz kısıtlı bir iis dir bazı bileşenler aktif değildir ve malesef Plesk panel kurulumu ve sağlıklı çalışması için bu eksik bileşenlerede ihtiyaç duymaktadır. Şimdi bu eksik bileşenleri kuralım.

Denetim Masasından Program Ekle Kaldıra giriyoruz ve sol alt kısımdan Windows Bileşenlerini ekle kaldırı tıklıyoruz.

Daha sonra server hızına bağlı olarak biraz bekliyoruz. ve alt kısımdaki gibi bir ekran açılıyor.

Buradan Uygulama Sunucu bölümünü tıklayıp Ayrıntılara giriyoruz.

Internet Information Services (IIS) i tıklayıp ayrıntılarına giriyoruz ve tıksız olan her şeyi tıklı hale getiriyoruz.

Daha sonra Tamam, Tamam şeklinde işlemleri onaylıyoruz ve IIS miz eksiksiz full bir şekilde kurulmuş ve yapılandırılmış oluyor.

Not : Biz burada 7.6.1 i kuracağız ancak kuracağınız sürümün ne olduğu önemli değil Plesk kurulumu genelde standarttır tüm sürümlerde aynıdır.

Hangi sürümü kurmak istiyorsanız plesk download makalelerimizde belirttiğimiz linkten istediğiniz sürümü download ediniz.

Daha sonra inen dosyamızı çift tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz.

Serverin hızına bağlı olarak bu ekran 3-4 dk veya daha fazla süre bekleyebilir.Bu ekran geçtikten sonra plesk panel kurulum ekranı karşınızaçıkacak

Next ‘i tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Sözleşmeyi kabul ediyoruz. (I accept the license agreement)

Klasik kurulum için üst kısımdaki bilgiler yeterlidir ancak serverinizde d sürücüsü var ise ve sitelerin yedeğinin d sürücüsünde olmasını istiyorsanız alt kısımdaki Virtual Hosts Destination Folder yazan yerin sağındaki Browse yi tıklayarak yeni bir yer seçebilirsiniz. vhosts yeni seçtiğiniz yere atanacaktır. Daha sonra Next i tıklıyoruz.

Eğer uzman değilseniz hangi bileşenlerin lisansınıza dahil olup olmadığını veya sistemi kasıp kasmayacağını bilmiyorsanız lütfen Typical şeklinde kurulum yapınız. Typical’ı seçim Next diyelim.

Üst kısımdaki tık aktif durumda olacak ve Next diyerek devam ediyoruz.

Bir kez daha Next diyoruz.

Ve kurulum başladı. kurulum server hızına bağlı olarak 5-30 dk arası bir zaman alabilir. Özellikle dikkat etmeniz gereken kısım ilk aşamaları hızlı bir şekilde geçer plesk ama en son 0 saniye kaldı dediği ekranda nerdeyse 10 küsür dk kalabilir. Bu normaldir lütfen işlemin bitmesini bekleyiniz.

Tebrikler Plesk Panel başarılı bir şekilde kuruldu. İşlemi bitirmek için lütfen Finish’i tıklayınız.

Pleskin aktif çalışmaya başlaması için Yes diyerek servere reset atmamız gerekmektedir. Resetlemek için Yes i tıklayınız.

Plesk Panel Kurulum Sonrası Yapılacak İşlemler

İşin zor kısmı bitti bundan sonra yapacağımız son bir kaç ayar ile plesk panelimiz kullanıma girecektir.

Plesk panele admin girişi yapmamız lazım. Bu işlem için lütfen https://ipadresiniz:8443 şeklinde panele bağlanınız.

Açılan ekranda Evet’i tıklayınız.

Açılan ekranda kullanıcı adına admin şifreyede setup yazınız ve Giriş yapınız.

Açılan ekranda öncelikle hostnameyi girmemiz gerekmektedir. bu serverde barınacak ana domain adını kullanacağız. misal örnek bir hostname hostname.myplesk.org vb… Daha sonra alt kısımdan serverde kullanılacak ip adreslerini seçiyoruz ve add diyoruz ve son olarak alt kısıma plesk admin şifresini giriyoruz. Yani yeni şifremizi.. Minumum 6 karekter maksimum 12 karakter olmasına dikkat ediniz ve türkçe karekter kullanmayınız. ve Alt kısımdan okey diyerek bu adımıda geçelim.

Daha sonra bu pleskin sahibi olarak görülen admin’e yani size ait bazı sorular soracak. Lütfen zorunlu alanlara türkçe karakter kullanmadan bilgilerinizi giriniz ve okey diyiniz.

TEBRİKLER EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE PLESK PANEL KURULUMUNU TAMAMLADINIZ..